Lenovo

[352] I bought a laptop for FreeCAD | Lenovo post-lease

[352] Kupiłem laptopa do FreeCAD | poleasingowy Lenovo X390 – prezentacja

#bought #laptop #FreeCAD #Lenovo #postlease

“Inżynier Programista”

There are questions, especially among people who want to use FreeCAD for hobby and workshop purposes, as to what computer hardware parameters will be sufficient to enable FreeCAD to work freely in the case of simple projects. Of course, it’s all about possibly…

source

 

To see the full content, share this page by clicking one of the buttons below

Related Articles

13 Comments

  1. Rzetelnie przedstawiony materiał. Zaskoczyłeś mnie że zamiast rozwijać sprzęt i coraz nowsze komponenty poszedłeś w drugą stronę. ciekawy jestem jak ci się będzie pracować i niech komputer służy.

  2. Wady laptopa? Niewygodna klawiatura bez numerycznej. Problemy ze skrótami ze względu na przełączaniem klawiszy funkcyjnych. Mało czytelne klawisze. Ze względu na pad kiepski układ rąk na klawiaturze. Bateria. Pozostałe wady? Jest laptopem 😀. Zalety? Bateria. Łatwiej schować.

  3. Ja poszedłem bardzo oszczędnie. Aktualny FreeCAD. Projektuję nieskomplikowane detale na laptopie Dell D430 ! (Linux Mint, Core2Duo,3GB RAM, 128 SSD). Oczywiście bez streamu. Do projektowania na szybko wystarcza.

  4. Ludzie pytając o wymagania sprzętowe raczej nie mieli na myśli połączenia pracy we FreeCad i streamowania lub nagrywania jednocześnie. Przypuszczam, że raczej chcieli wiedzieć jakie są minimalne wymagania dla samego FreeCad, ewentualnie z włączonym YouTube. Nie wiem jakie są wymagania minimalne ale na najsłabszym komputerze jaki posiadam, czyli kilkunastoletnim AMD X2 255, 4GB RAM, SSD 120GB FreeCad w najnowszej wersji działa płynnie. Oczywiście pod Linuxem Mint bo Windows 7 samym sobą potrafił zamulić już ten zestaw.

  5. FreeCAD i tak wykorzystuje wielowątkowość tylko do niektórych zadań, więc nie ma co szaleć z liczbą rdzeni procesora. Chyba że chce się liczyć coś w module FEM. CfdOF albo w innym sofcie do symulacji, wtedy faktycznie liczba rdzeni jest bardzo istotna.

  6. Moim zdaniem najbardziej bezsensowny zakup jeśli chodzi o 3D oraz montowanie lub stremowanie wideo. Nie znam się na samym FreeCad ponieważ pracuję z Blender, ale i tak z oficjalnej strony FreeCad-u wśród wymagań stoi karta graficzna ze wsparciem minimum OpenGL 4.0 z czego robię wynik, że tu jak i w większości programów modelowania 3D znaczenia ma karta graficzna, a procesor może być jakikolwiek tylko żeby uruchomić system operacyjny. x390 świetny biznesowy laptop, ale jego przeznaczenie to office oraz przeglodarka. Nie, oczywiście można modelować i na procesorze z wbudowanym rdzeniem graficznym, ale to to samo jak orać pole zamiast ciągnika maluchem. On będzie się męczył i to zrobi, ale nawet najtańsza stara karta graficzna zrobi to o kilka razy szybciej od najnowszego procesora. Zamiast laptopa klasy biznesowej ja bym kupił laptopa klasy inżynierskiej: starsze modele HP Zbook lub Dell Precision z kartami graficznymi Nvidia Quadra M lub P serii, obie serii laptopów są w pełnej aluminiowej obudowie. One będą zbliżono w tym samym budżecie co i x390. A jak jesteś fanem Lenovo to ThinkPad P50 z 8 rdzeniowym procesorem Xeon, 32Giga RAMu oraz taką samą starszą kartą Quadra M2000M na 4Giga pamieci twój wybór, ten laptop też można znaleźć na allegro w zbliżonej cenie okół 1600zł, ponieważ też wszystkie są poleasingowe. Jedną wadą jest tą, że to robocze stacje o 15-17 cali. Jeżeli koniecznie musi być ultrabook ja bym wziął MacBook Pro 13 z 16Gig RAM od 2015 roku lub nowszy, też będzie gdzieś w takiej samej cenie. MacOS świetnie jest zoptymalizowana dla roboty z grafiką nawet na wbudowanych kartach intela i z większością prostszych rzeczy spokojnie sobie poradzi nawet dziś. Tym bardzie, że w Pro MacBook-ach zawsze byli montowane procesory "HX" lub "H" z grafiką Intel Iris Pro lub Xe, co zdecydowanie kilkakrotnie lepiej Intel HD Graphics 6xx w procesorach "U" jaki by nowy tem procesor nie był. Albo nowy Air z M1 na raty 0% na tym samym allegro, nowe MacBook-i na M procesorach to rewolucja wsród ultrabook-ów.

  7. Obracanie w 3D nie jest problemem. Przebudowanie modelu i niektóre operacje bardzo obciążają procesor. Procesory U z cyframi np …65 mają niskie taktowanie minimalne. Ich wydajność zależy od zasilania. Są dużo słabsze od komputerów stacjonarnych. W przypadku zmiany baterii na nieorginalną lubią utykać na niskiej częstotliwości. Można trochę wyciągnąć zmieniając schemat zasilania na wysoką wydajność, ale i tak jest mniej rdzeni. Na wysokiej wydajności częstotliwość zegara zwiększy się dwukrotnie. W biurach używa się dużo lepszych stacji do cadów. Dysk i laptop? Zawsze jest słabo, bo zwykle są tylko dwa złącza i tak samo jest z ram. Do tego są to małe dyski m2. Dlatego lepiej od razu brać max co można włożyć bo i tak nie ma miejsca na rozbudowę. Kiedyś było miejsce po cd. Laptopy biurowe mają oprgramowanie pozwalające ładować baterię do 85% żeby wydłużyć jej żywotność. Są lepszej jakości.

  8. fajnie by bylo, gdyby 3d Connexion napisalo drivery na linuksa, bo to co oni tam udostepniaja, to driver z roku 2014. Na dzisiejszych systemach to sie niestety nie instaluje, a na pewno nie bez kilku godzin kombinacji. Ja przez przypadek znalazlem kilka dni temu uzywane Space Mouse Pro za piec stowek – i pod linuksem nie ma zadnych opcji konfiguracji.Takze zeby to przetestowac…bede musial w wirtualce postawic windowsa. Swoja droga….sam joystick dziala po instalacji pewnego pakietu z repozytoriow, ale to chyba trzeba pocwiczyc z tym dewajsem, bo mnie to tak plynnie nie wychodzi jak Tobie.

Leave a Reply